Rendszerszintű beavatkozás
Párterápia, házassági tanácsadás
A párkapcsolatok életünk legfontosabb kapcsolatai közé tartoznak. Ha nem működnek jól, akkor hatással lehetnek jólétünkre, mindennapi működésünkre és egyéb kapcsolatainkra is.
A párterápia célja, hogy segítse a partnereket kapcsolati konfliktusaik kezelésében, a kommunikáció javításában, valamint az egymás iránti vonzalom és empátia növelésében.
A „párterápia” és a „páros tanácsadás” kifejezéseket néha felcserélhetően használják. A párok tanácsadása egy rövid távú megközelítés, amely egy konkrét probléma megoldására összpontosít, gyakran hat vagy kevesebb ülésben. Ezzel szemben a párterápia jellemzően egy hosszabb távú folyamat, amely mélyebb, nyitottabb módon tárja fel a pár személyes történetét és kapcsolati mintáit.
Azok a partnerek akik párterápiát keresnek, sokféle ok miatt teszik ezt. Gyakran ezek közé tartoznak a kommunikációs kihívások, gyakori vagy intenzív konfliktusok, tartós nézeteltérések a pénzügyekkel, a gyermekneveléssel, a munkamegosztással vagy más hétköznapi problémákkal kapcsolatban vagy a
szexszel és az intimitással kapcsolatos kihívások. Az egyik vagy mindkét partner hűtlensége is arra késztetheti a párokat, hogy terápiát kérjenek.
Sok válás küszöbén álló pár keres terápiát, vagy azért, hogy megállapítsa, megmenthető-e a kapcsolat, vagy azért, hogy a szakítást a lehető legegészségesebben történjék meg. Ez a megközelítés különösen értékes lehet azoknak a gyermekes pároknak, akik hatékonyan szeretnének együtt szülők lenni.
A párterápiába való belépés nem jelenti azt, hogy a párnak szakítani kell, bár a párok a terápia során eldönthetik, hogy ha mindkét fél számára a békés feloszlatás lenne a legjobb.
A párterápiás ülés mindkét fél jelenlétében zajlik, egyes esetekben azonban lehetőség van egyéni találkozásokat tartani, hogy a terapeuta mélyebb betekintést nyerjen az adott problémába.
Egy párterápiás ülés jellemzően 60-90 perc, kétheti rendszerességgel.
Családterápia
A családterápia a családot egységként, többnyire rendszerként kezelő segítő, gyógyító beavatkozás, a kommunikációra, a megküzdési nehézségekre, a konstruktív problémamegoldásra, valamint a bizalomépítésre és az egészséges emberi kapcsolatok megerősítésére összpontosít egy családi rendszerben. A kliens az egész családdal való foglalkozás segítségével gyógyul, ezáltal a diszfunkcionális családi rendszer is rendeződik.
A családterápiában a terapeuta az egész családdal is találkozik, majd adott esetben külön találkozik az egyes családtagokkal. Az első ülés általában információgyűjtésre szolgál, így a terapeuta megismerheti a problémát, megismerheti az érintettek gondolatait, és megfigyelheti a család dinamikáját.
Használható egyik vagy másik családtag egyéni terápiájával együtt, minden olyan kliens számára ajánlható, aki családban él és problámája, meghatározó kapcsolati rendszerében keletkezik.
Az ülések időtartama hosszabb, mint egy átlagos terápiás óra. Egy alkalom 90 perc.
Egy családterápiás folyamat általában 6-25 ülésben zajlik, a probléma természetétől függő gyakorisággal. Kezdetben hetenkénti, kéthetenkénti majd havonkénti gyakorisággal. Utánkövető ülés lehetséges 6-12 hónappal a folyamat lezárása után.